Založ si blog

Znova o nás bez nás ? !

Znova o nás bez nás ?!

Všetci dobre vieme, čo sa udialo v septembri roku 1938. Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Veľká Británia pod vplyvom politiky Appeasement, teda politiky ustupovania a utišovania možného vojenského konfliktu podpísali dohodu, ktorá rozhodovala o budúcnosti Československa bez toho, aby sme do týchto rokovaní mohli zasiahnuť. Bohužiaľ, určitú parabolu tejto udalosti možno hľadať aj vo včerajšom zápase Majstrovstiev Európy do 21 rokov. Tentokrát v tom však nemajú prsty všetky štyri krajiny Mníchovskej dohody, ale len dve z nich. Nemecko a Taliansko.

Aby som zaviedol do obrazu aj ľudí, ktorí šport príliš nesledujú a článok čítajú  v podstate len kvôli mierne politickému nadpisu. Včera sa odohral pre Slovensko veľmi dôležitý zápas Majstrovstiev sveta do 21 rokov. Paradoxne, v tomto zápase slovenskí sokolici nemohli bojovať, ale len neveriacky krútiť hlavou nad tým, na čom že sa to aktéri tohto zápasu Nemecko a Taliansko dohodli. Poďme sa na to, prečo Slovensko tento zápas tak veľmi zaujímal pozrieť ešte trošku detailnejšie.

Systém turnaja bol veľmi náročný. Tri skupiny po štyroch, pričom priami postup získa vždy len víťaz skupiny. Pre druhé tímy skupín bola pripravená tabuľka „druhých“ , z ktorej mal postúpiť len jeden najlepší tím. Zdá sa vám to zbytočne príliš komplikované? Tak to vôbec nie ste na omyle… ono to skutočne je šialene komplikované. Načo si takto komplikovať tak krásne jednoduchú hru akou je futbal.

A teraz konkrétne k zápasu Nemecka a Talianska. Ak by tento zápas skončil remízou, alebo by Taliansko prehralo akýmkoľvek výsledkom šlo by domov na pizzu. Ak by Taliansko vyhralo o viac ako jeden gól, Nemci by šli domov na pivo. Jediná možnosť, ako by sa zachránili oba tieto mančafty v hre o titul bola, že by Taliani vyhrali o jeden jediný gól. Čo by nikoho z nás nenaštvalo. Kľudne sa samozrejme mohlo stať, že by Taliani o ten jeden gól vo férovom boji vyhrali. Takýto je proste futbal. Boli by sme právom smutní, ale nie naštvaní. To čo vyvolalo hnev však nebolo víťazstvo o jeden gól, ale spôsob tohto víťazstva. Od polovice zápasu si oba tímy uvedomili, že v podstate nemajú o čo hrať, keďže bol stav 1:0 pre Taliansko, čo znamenalo,  že postupujú obaja, a tak prestali hrať. Nemyslím tým, že úplne nehrali a len sledovali, kedy uplynie čas….no aj keď popravde, oni presne to robili.

Nikdy v živote som nemal možnosť sledovať tím, ktorý by sa tak bál aby náhodou nedal súperovi gól. Toto privilégium som dostal až včera. Dokonca som takéto tímy vo včerajšom zápase videl dva v jednom zápase. Som to ja ale šťastko ! Toto sa naozaj len tak nevidí.

Zápas skončil, rozhodca pískol do píšťalky, ktorá už mala cez otvor pavučinu, keďže ju nemusel 45 minút použiť a bol konieeeeec ! Šialené ! Divadlo, ktoré sa nedarilo hrať počas zápasu, aktérom vyšlo aspoň v jeho úplnom konci. Taliani vystrelili z lavičky a tešili sa ako keby boli majstri. No a Nemci ? Boli neuveriteľne zdrvení tým, že sa im nepodarilo vyhrať. Síce sa usmievali a tľapkali si po pleciach s Talianmi s výrazom “ ej bujaci sme my bujaci, že sme to tak spoločne uhrali“, no v ich hereckom výkone bolo cítiť toľko nespokojnosti a smútku, že ak by to videl Leonardo DiCaprio, dal by si zo sebareflexie odobrať Oscara.

To čo sa udialo je nefér. Je mi to ľúto a myslím, že za toto predvedené druhotriedne divadlo, kde obaja aktéri záujem o zápas len veľmi zle predstierali, si ani jeden tím postup nezaslúžil. Nuž, Slovensko skončí na síce senzačnom, no trpkom piatom mieste, ktoré je prvé nepostupové. Bohužiaľ, fair-play sa veľmi preceňuje. Naozaj som si nemyslel, že by na takejto vysokej úrovni mohlo dôjsť k takejto smiešnej blamáži. Skúste si teraz iba na sekundu predstaviť, že by na mieste Slovenska bol jeden z týchto futbalových gigantov a musel by čakať na výsledok zápasu, ktorý bol aj tak predom dohodnutý. Pravdepodobne by nastalo peklo na zemi. Avšak stalo sa to len nám, holubičiemu národu. To skutočne nikoho netrápi…

Pridávam ešte pohľad na dôležité tabuľky, vďaka ním „skazenosť“ tejto dohody pochopíte o niečo lepšie :

tabulkaČervená farba- postupujúci z prvých miest skupín.

Modrá farba- Aktéri dohodnutého zápasu.

zdroj pôvodných tabuliek bez zvýraznenia: http://www.sportinak.sk/me-21-futbal-2017-tabulka–vysledky–slovensko-vo-futbale-do-21-rokov-u21

Ďakujem za prečítanie 🙂

Za všetko môžu ateisti !

27.06.2017

Za všetko môžu ateisti ! Dovolím si tvrdiť, že kresťanstvo je svojím spôsobom do určitej miery naozaj blahodarné pre rozvoj človeka, keďže v podstate učí etickému kódexu. To predsa nemôže viac »

Zbohom cyklistická prilba, vitaj airbag !

16.09.2016

Už dávno vieme, že cyklistická prilba môže zabrániť úderu hlavy, otrasu mozgu, či v tom najhoršom prípade aj smrti. Dlhoroční odporcovia prilby sa budú brániť tým, že percentuálna šanca viac »

Spláca Merkelová Hitlerov dlh ? – Nemecko, krajina extrémov.

13.09.2016

Možno ste si mysleli, po vzore veľmi populárneho čierneho vtipu, že sa jedná o dlh spôsobený nedoplatkom za plyn. Bohužiaľ Vás budem musieť sklamať.Jedná sa o ľudské životy. Tento dlh viac »

Jana Angletová

Niektorým starostom sa nechce odísť

18.12.2018 14:00

Vo väčšine obcí a miest sa noví starostovia už ujali funkcií a poslanci majú za sebou prvé zasadnutia. No sú aj obce, kde majú s odovzdávaním úradov problémy.

vlak, regiojet, regio jet, student agency

RegioJet posilňuje pred Vianocami a počas sviatkov spoje mezi Slovenskom a Českom

18.12.2018 13:59

O cestovanie vlakmi RegioJet medzi Slovenskom a Českom je veľký záujem, ktorý pred Vianocami stúpa o ďalších približne 30 percent.

most

Národná diaľničná spoločnosť prehrala súd s malou dedinkou

18.12.2018 13:46

Neveľká obec Dolné Naštice zvíťazila v súdnom spore s Národnou diaľničnou spoločnosťou o to, komu pripadne horúci zemiak v podobe mosta vedúceho odnikiaľ nikam.

vajce, vajcia, vajicka, vajicko

Slovensko navrhuje za kauzy ako fipronil trestať nezodpovedné štáty

18.12.2018 13:30

Škandál, ktorý v lete 2017 poznačil EÚ v súvislosti s výskytom insekticídu fipronil v slepačích vajciach, sa opätovne dostal na rokovania ministrov.

fidli

" Žurnalistika spočíva v tom , že kúpite biely papier za dva centy a predávate ho za desať." - Charles Anderson Dana

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 15314x
Priemerná čítanosť článkov: 1531x

Autor blogu

Kategórie