Založ si blog

Kazí technický doping cyklistiku ?

 Cyklistika je šport, ktorý je bohužiaľ veľmi spätý s dopingom ako takým. O preslávenie dopingu v cyklistike sa postaral najmä Lance Armstrong, ktorý sa stal sedemnásobným celkovým víťazom každoročne najdôležitejšej cyklistickej udalosti roka Tour de France (od roku 1999 až do roku 2005 nenašiel Amstrong v boji o žltý dres premožiteľa). Aj napriek tomu, že pochybnosti o tom, či Amstrong dopuje boli už počas jeho bohatej kariéry, nikdy sa nič podobné nepotvrdilo. Je možné, že cyklistika takýto cyklistický vzor ako bol Lance potrebovala, a tak so žiadnym jeho dopingovým prehreškom nikdy nevyšla na povrch. To je však už len teória, ktorú nemáme potvrdenú. Pravdou však je, že Lance doping užíval, sám sa k nemu priznal a jeho víťazstvá boli anulované. Mnohí cyklistickí odborníci však tvrdia, že v tom čase dopoval každý. Kto nedopoval, nebol profesionálnym cyklistom. Po odhalení všetkých dopingových hriešnikov meno cyklistiky rapídne kleslo. Všetci vedeli, že ak má cyklistika získať znova dobré meno, tak musia pritlačiť na to, aby bola čistejšia než kedykoľvek predtým. Podarilo sa to perfektne. V rokoch 2013 až 2015 sa dokonca cyklistický odborníci zhodli na tom, že cyklistika prežíva vôbec svoje historicky najčistejšie obdobie. Výkony jednotlivých cyklistov, hlavne v populárnych kopcoch, už neboli tak oslnivé, avšak divák získal znova pocit, že cyklisti nie sú stroje, ale ľudia z mäsa a kostí. Bolo to krásne obdobie, no nič nemôže trvať večne. Kým sa cyklistika zamerala na to, či cyklisti nepoužívajú doping “biologický“ , tak tí začali používať doping technický…

 

Čo je to technický doping ?

Kedysi sa hľadal technický doping pod sedlom. V súčasnosti a v dobe, kedy elektronika hýbe svetom sa však tento technicky veľmi pokročilí doping nachádza najmä v zadnom kolese. Odborníci odhadujú, že jeho výrobná cena sa pohybuje okolo čiastky 200 000 eur. Existujú dva typy technického dopingu, pri prvom sa využíva motorček, ktorý je otáčaný kľukou, druhý je elektromagnetický. Elektromotor dokáže zvýšiť výkon až o 70 wattov. To je hodnota, ktorá stačí na to, aby sa priemerný cyklista stal profesionálom. Cena 200 000 eur však skutočne nie je pre každého, a tak sa dá predpokladať, že po takomto druhu dopingu budú siahať len pretekári s kvalitnejších cyklistických celkov.

 

Kedy to všetko s technickým dopingom začalo ?  

Tým ako sa elektronika vyvíja, tak sa pochopiteľne znova našli ľudia, ktorí chcú tento progres sebecky zneužiť a oklamať tak davy ľudí. Myslím, že prvým výstražným zdvihnutým prstom, že takýto technický doping existuje vznikol už v roku 2014 na Vuelte. Ryder Hesjedal bol natočený pri páde, ktorý neskončil bolestivým zranením, ale veľmi komickou situáciou. Jeho bicykel sa totižto rozhodol, že sa bude bez akejkoľvek ľudskej sily točiť dookola a pobaví celý svet.

 

video:


 

Prvýkrát však bolo použitie technického dopingu potvrdené až v roku 2016 na MS v cyklokrose do 20 rokov. Keď Belgičanke Femke Van den Driesscheovéj našli v bicykli zabudovaný motorček práve vďaka kontrole, ktorá sa týkala konkrétne technického dopingu. Belgičanka tvrdila, že bicykel nie je jej, ale priateľov, a že sa k nej dostal len hlúpou náhodou. V tom prípade som takto prítulný bicykel skutočne ešte nevidel 🙂

 

Ostáva len dúfať, že sa s týmto novodobým dopingom dokážu kompetentný vysporiadať aspoň tak dobre, ako si v minulosti poradili s dopingom, ktorý veľmi dobre poznáme, no našťastie už nie je pre cyklistiku tak obrovskou hrozbou.

 

Vďaka za prečítanie 🙂

                                                               

 

Za všetko môžu ateisti !

27.06.2017

Za všetko môžu ateisti ! Dovolím si tvrdiť, že kresťanstvo je svojím spôsobom do určitej miery naozaj blahodarné pre rozvoj človeka, keďže v podstate učí etickému kódexu. To predsa nemôže viac »

Znova o nás bez nás ? !

26.06.2017

Znova o nás bez nás ?! Všetci dobre vieme, čo sa udialo v septembri roku 1938. Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Veľká Británia pod vplyvom politiky Appeasement, teda politiky ustupovania a utišovania viac »

Zbohom cyklistická prilba, vitaj airbag !

16.09.2016

Už dávno vieme, že cyklistická prilba môže zabrániť úderu hlavy, otrasu mozgu, či v tom najhoršom prípade aj smrti. Dlhoroční odporcovia prilby sa budú brániť tým, že percentuálna šanca viac »

Čuňo

Bývalého viceprimátora Košíc odsúdili v korupčnej kauze na podmienečný trest

24.01.2019 13:06

Zároveň odvolací súd na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Čuňa na peňažný trest vo výške 10 000 eur.

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

fidli

" Žurnalistika spočíva v tom , že kúpite biely papier za dva centy a predávate ho za desať." - Charles Anderson Dana

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 15621x
Priemerná čítanosť článkov: 1562x

Autor blogu

Kategórie