Založ si blog

YouTube/Youtuber – fenomén doby

1

YouTube je v súčasnosti treťou najnavštevovanejšou webstránkou na internete. Mnoho ľudí vie, že je veľmi úzko spätý s firmou Google. Youtube však nie je jeho produktom ani nápadom. Geniálna idea vytvoriť internetovú databázu filmov, či krátkych videí vznikla v hlave Američana Chada Hurley-ho. Chad pracoval vo firme PayPal eBay, kde mal za úlohu vytvoriť napríklad aj nové logo firmy. V tejto firme sa spoznal aj s dvojicou kolegov Steve Chenom a Jawed Karimom, ktorí majú tiež obrovskú zásluhu na vytvorení youtubu, ktorý v trošku inéj podobe ako ho poznáme, vznikol v roku 2005. O rok neskôr táto doména padla do oka firme Google, ktorá bola ochotná zaplatiť čiastku 1,65 mld. dolárov za jej odkúpenie.

2

V úvode článku som už spomínal, že YouTube je v súčasnosti treťou  najnavštevovanejšou webstránkou na internete. Ako je na tom ale v porovnaní s ostatnými populárnymi doménami ? Je youtube tak často navštevovanou stránku aj na Slovensku a Česku ?

 

              Celosvetovo:                        Slovensko:                      Česko:

  1. GOOGLE – 1,600,000,000                1. Google                            1. Google
  2. FACEBOOK – 1,100,000,000            2. Youtube                         2. Seznam
  3. YOUTUBE – 1,100,000,000          3. Facebook                         3. Youtube
  4. YAHOO – 750,000,000                     4. Azet                                4. Facebook
  5. AMAZON – 500,000,000                   5. Zoznam                           5. Novinky
  6. WIKIPEDIA – 475,000,000                6. Sme                                6. Idnes

 

(čísla vedľa stránky určujú počet návštevníkov webovej stránky za mesiac)

 

 

YouTube sa za  jedenásť rokov svojej existencie prepracoval na pozíciu, v ktorej dokáže určovať trendy a to jednoznačne robí. Počas celej tejto viac než dekády sa vždy objavovalo niečo, čo doslova pohlo svetom a ukázalo akým smerom sa bude pohybovať trend najbližší týždeň, mesiac, či dokonca rok. Najsledovanejšími videami na YouTube sa každoročne stávajú hudobné videá, ktoré si užívateľ dokáže prehrať aj niekoľkokrát za sebou, a tak majú v tejto štatistike obrovský náskok oproti ostatným videám pohybujúcim sa na YouTube. Víťazom v tomto smere je takmer 4 miliardová šialená skladba “Gangnam Style” od interpreta Psy-a. V “tesnom“ takmer miliardovom závese sa potom vezú hudobné hviezdy ako Taylor Swift, Katy Perry, Eminem či mnoho ďalších.

 

3

 

 

YouTube však určite nie je len o skladbách a klipom k ním. Podobne ako sa vyvíjal YouTube, tak sa vyvíjala aj profesia, ktorá je s YouTube nespochybniteľne spätá. Táto profesia nesie názov Youtuber a rozhodne to nie je len fenomén zahraničia. Kto je to vlastne YouTuber ? YouTuber je človek , ktorý točí videá a zverejňuje ich na internetovom serveri youtube.com. Videá majú rôznu tematiku. Za profesiu sa to považuje aj vďaka reklamám, ktoré sú prideľované k jednotlivým videám spoločnosťou Google. Takže existuje aj určité mzdové ohodnotenie youtuberskéj práce. Youtuber teda zarába veľmi podobným spôsobom ako napríklad televízie, ktoré sa postupom času asi budú musieť prispôsobiť a brať čoraz populárnejších youtuberov ako reálnu konkurenciu. Najpopulárnejším takto “pracujúcim“ človekom je Švéd Felix Arvid Ulf Kjellberg (PewDiePie), ktorý sa stal celosvetovo uznávaným youtuberom. Jeho kanál má na všetkých jeho videách dokopy takmer 14 mld. zobrazení a má 48mil. odoberateľov/subscribe-rov (užívateľov, ktorí sa zaujímajú o jeho videá a je pravdepodobné, že si pozrú aj jeho ďalšiu tvorbu). Čo je suverénne najväčšie množstvo odoberateľov z pomedzi všetkých YouTuberov.

 

Na Slovensku sa táto profesia tiež veľmi slušne rozšírila. Paradoxom tejto doby je, že generácia vo veku od 6 do 16 rokov (cieľová skupina mnohých YouTuberov) častokrát nevie kto je Martikán, Gašparovič či Jurij Alexejevič Gagarin, no bez mihnutie oka Vám dokážu rozpovedať celý životný príbeh goga, selassie-ho či iného slovenského youtubera. YouTuberi prebrali štafetu akýchsi zabávačov spoločnosti a ak to robia dobre, tak sa dokážu prepracovať až do pozície vzorov, ktoré sú porovnateľné so vzormi, ktoré sme dávnejšie hľadali snáď len u športovcov, reportérov či politikov…..teda….politikov 😀

 

Ďakujem za prečítanie 🙂

Za všetko môžu ateisti !

27.06.2017

Za všetko môžu ateisti ! Dovolím si tvrdiť, že kresťanstvo je svojím spôsobom do určitej miery naozaj blahodarné pre rozvoj človeka, keďže v podstate učí etickému kódexu. To predsa nemôže viac »

Znova o nás bez nás ? !

26.06.2017

Znova o nás bez nás ?! Všetci dobre vieme, čo sa udialo v septembri roku 1938. Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Veľká Británia pod vplyvom politiky Appeasement, teda politiky ustupovania a utišovania viac »

Zbohom cyklistická prilba, vitaj airbag !

16.09.2016

Už dávno vieme, že cyklistická prilba môže zabrániť úderu hlavy, otrasu mozgu, či v tom najhoršom prípade aj smrti. Dlhoroční odporcovia prilby sa budú brániť tým, že percentuálna šanca viac »

Düsseldorf, vlaková stanica, stanica, nástupište

Muža, ktorý v marci útočil v Düsseldorfe sekerou, súd poslal na psychiatriu

22.09.2017 13:00

Útočník pri jednom z psychiatrických vyšetrení povedal, že jeho činy mu nariadili nejaké hlasy.

ÚV: TB premiéra SR a podpredsedov EK

Kažimír získal injekciu pre štátnu kasu

22.09.2017 13:00

Je možné, že minister financií Peter Kažimír bude môcť uvoľniť viac peňazí na diaľnice či daňové zámery.

peniaze, dôchodok, peňaženka, euro

Odborári žiadajú koniec firemnej chamtivosti

22.09.2017 12:42

Európa a svet potrebujú rast miezd a zbúranie železnej mzdovej opony medzi Západom a Východom, žiadajú odbory.

vlada, lubyova,

Slovensku po afére s dotáciami hrozí prepadnutie 32 miliónov eur

22.09.2017 12:13

Novinárom to povedala ministerka školstva Martina Lubyová.

fidli

" Žurnalistika spočíva v tom , že kúpite biely papier za dva centy a predávate ho za desať." - Charles Anderson Dana

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 11593x
Priemerná čítanosť článkov: 1159x

Autor blogu

Kategórie